Rady, jak ušetřit za elektřinu

Nedá se nic dělat, ale elektřinu k našemu životu dnes prostě potřebujeme. Potřebujeme si svítit, ohřívat vodu, prát prádlo, žehlit, používat ledničku i počítače. Přesto nás ale často napadá (především při placení každé faktury za elektřinu), kde bychom tak mohli za elektřinu ušetřit?

Rady, jak ušetřit za elektřinu

Ilustrační foto, zdroj: Reality v kraji.cz


Kde bychom mohli najít prostor pro úsporu? Přece nebudeme zhasínat v 9 hodin, sedět doma potichu a potmě nebo prát jen jednou za dva týdny. To skutečně není nutné, ale existuje pár snadných kroků, které nijak neomezí Vaše pohodlí ale i tak Vám uspoří slušnou částku.

Cena elektřiny se sama od sebe asi nesníží, ale Vy můžete jít úspoře aktivně naproti.

Vyberte úsporné osvětlení a zhasínejte.
Ač to může znít překvapivě, tak v běžné domácnosti představují náklady na osvětlení až 1/4 všech nákladů na elektřinu. Je to tedy oblast, ve které se dá poměrně snadno uspořit. Pro začátek si stačí důsledně hlídat, že se zbytečně nesvítí v místnostech, ve kterých nikdo není. Proč by se z pouhé pohodlnosti mělo svítit v celém domě, když rodina sedí celá v kuchyni u večeře? Naučit se zhasínat je tedy prvním a jednoduchým krokem. Dalším je pak výměna starých žárovek za nové a úspornější, které opět mohou výrazně snížit spotřebu elektřiny. Určitě se také zamyslete nad množstvím a funkčností svítidel ve Vašem bytě či domě.
 
Pořiďte si nové a úspornější spotřebiče
Možná si říkáte, že tohle je skutečně výborná rada - kde uspořím, když teď budu muset investovat? Jenže úspora se v případě výměny spotřebičů dostaví velice brzy. Staré spotřebiče jsou neekonomické a jejich provoz Vás stojí až o 30 % méně, než provoz spotřebičů starších. Nejpatrnější je úspora například u lednic nebo praček.
 
Změna dodavatele
Změna dodavatele nevyžaduje žádnou počáteční investici, ale je to rychlá a snadná cesta k úspoře. Změnit dodavatele elektřiny může každý, je to rychlé a jednoduché a můžete tak ušetřit i několik tisíc korun ročně. Změnu navíc můžete provést velice snadno přes internet. Změna probíhá bezplatně a máte na ni nárok dokonce ze zákona, takže skutečně není důvod k obavám. Podstatné pouze je vybrat toho dodavatele, jehož cena elektřiny je skutečně nejnižší na trhu.
 
Nenechte lednici ladem
Lednička je v provozu 24 hodin denně, takže je to spotřebič, který neustále spotřebovává elektřinu. Je proto potřeba hlídat, že jí nespotřebovává víc, než nezbytně musí. Výkon ledničky například omezí, pokud ji postavíte blízko k topení nebo pokud ji umístíte blízko ke zdi či do výklenku, kde se drží teplo. Tím je lednička nucena více chladit a její spotřeba tedy stoupá. Stejně tak zvyšuje náklady na provoz ledničky přílišná námraza uvnitř lednice.

Přehled všech článků

Archiv článků

27. 03. 20 Proč je důležité mít sjednané pojištění majetku a odpovědnosti?

01. 05. 18 Vyklízení sklepů Brno

26. 04. 18 Exkluzivní smlouvu, či jednat s více RK?

12. 02. 18 Stěhování bytového vybavení

Pardubicko patří mezi rovinatý region bohatý na chráněné území i historické památky. V oblibě je hlavně u cykloturistů a rybářů. Dopřejte si i vy dovolenou v tomto krásném regionu. Ubytovací portál MegaUbytko Vám v rubrice nejvhodnějšího ubytování v Pardubicích přiblíží vhodné ubytovací zařízení, ale také TOP 9 nejlepších atrakcí v této oblasti. Pokud Vám nebude přát slunečné počasí, můžete se přijít podívat na hokejové utkání přímo v Pardubicích. Pokud však máte více rádi přírodu, z Pardubic nebudete mít daleko ani na výlet do Českého ráje, jedno z nejunikátnějších míst v celé České republice. Vhodné ubytování v oblasti Českého ráje si vyhledejte přímo na spomínaném portálu. Je zde nádherně a proto se tenhle region rozhodně oplatí ji navštívit.

Developerské projekty, novostavby Praha od Faraon reality.

Tip na prostorné byty v Praze 9 s terasami a parkováním. Byty Nad krocínkou – váš nový domov v srdci města!


-->